Opća teorija zaborava

Agualusa José Eduardo

17,12 

Godina izdanja: 2016
Broj stranica: 230
broširano, šivano
S portugalskog prevela Tanja Tarbuk

 

Finalist Man Booker International Prize 2016.

Poput Portugalca Fernanda Pessoe i Argentinca Jorgea Luisa Borgesa, i portugalsko-angolski pisac José Eduardo Agualusa književni je čarobnjak koji zadivljuje svojim fikcionalnim kreacijama. No za razliku od prethodne dvojice, njegov je rad ukorijenjen u kompleksnu i krvavu svakodnevicu kolonijalne i postkolonijalne Afrike. […] Agualusa je majstor strukturalne žanrovske raznolikosti te se s lakoćom premješta iz špijunskog romana u pastoralnu naraciju ili unutarnja proživljavanja, a srce mu je pritom duboko usađeno u likove, pa se svaka pojedina priča iz ovog romana trajno urezuje u čitatelja i tjera ga da preispita ljudsku mogućnost empatije i razumijevanja.

David Wiley, Star Tribune, 2015.

Ovaj fragmentarni i slojeviti roman razvija se unutar mogućnosti – i napetosti – koja je inherentno između pisanja i identiteta, teksta i značenja, priče i života. […] Agualusa tako stvara ingeniozan narativni mehanizam: izolirani pojedinac u žiži je zbivanja u nasilnome gradu, a njegovo se neznanje zrcali u čitateljevom. […] Opća teorija zaborava istodobno je i više i manje od svojega naslova; to svakako jest svojevrsni otisak tame koja se vezuje za življenje i umiranje, ali je i opća teorija ljubavi, života, pa i književnosti. Radeći na plodnom sjecištu fikcije, filozofije i čarolije, Agualusa je ovim romanom ostvario nešto neobično i predivno, dervišev ples radosti i bola, krvi i pamćenja, pa mnoge njegove dijelove čitam iznova […] jer to je jedna od onih priča koje nam trebaju da preživimo, koje nas mijenjaju i koje se mijenjaju s nama.

Dustin Illingworth, The Quarterly Conversation, 42, 2015.

SKU: 9789533341392 Kategorija:
Author Picture

Agualusa José Eduardo

1960

José Eduardo Agualusa (Huambu, Angola, 1960) radi kao novinar. Knjige su mu prevedene na više od dvadeset jezika. “U mojoj zemlji stvarnost je moćnija od fikcije”, napominje Agualusa, koji je mnoge neobične slučajeve pretočio u književnost, stvorivši snažne likove i zanimljive zaplete u svojim knjigama. Prema mnogim njegovim knjigama snimljeni su ili se tek snimaju filmovi. Lula Buarquede Hollanda režira film prema romanu Prodavač prošlosti, a Belisário Franca film prema romanu Kreolska nacija. Engleskinja Karen Boswall, koja živi u Mozambiku, režirat će film prema romanu Žene mojega oca, u kojem se i sama pojavljuje, a Portugalka Joana Porto priprema film prema romanu Estação das chuvas. Dosad je objavio više od dvadeset djela: A Conjura (roman, 1989, nagrada Revelação Sonangol), D. Nicolau Água-Rosada e outras estórias verdadeiras e inverosímeis (priče, 1990), O coração dos bosques (poezija, 1991), A Feira dos Assombrados (novela, 1992), Estação das chuvas (roman, 1996), Nação Crioula:a correspondência secreta de Fradique Mendes (roman, 1997, glavna nagrada za književnost RTP) (Kreolska nacija: tajna prepiska Fradiquea Mendesa, 2013), Fronteiras Perdidas, contos para viajar (priče, 1999, glavna nagrada za pripovijetku Portugalskog društva pisaca), A Substância do Amor e Outras Crônicas (članak, 2000), Estranhões e Bizarroco (proza za mlade, 2000, glavna nagrada za ilustraciju portugalskog instituta za knjigu i knjižnice, glavna nagrada za dječju književnost fondacije Calouste Gulbenkian), Um estranho em Goa (roman, 2000), O homem que pareciaum domingo (roman, 2002), O ano em que o Zumbi tomou o rio (2002), Catálogo de Sombras (priče, 2003), Vendedor de Passados (roman, 2004, nagrada britanskog časopisa Independent) (Prodavač prošlosti, 2008), Manual Prático de Levitação (priče, 2005), Os passageiros emtrânsito (priče, 2006), As mulheres do meu pai (roman, 2007) (Žene mojega oca, 2010), Na rota das especiarias (vodič, 2008), O Barroco Tropical (roman, 2009) (Tropski barok, 2011), Milagrário Pessoal (roman, 2010), Teoria Geral do Esquecimento (roman, 2012), A educação sentimental dos pássaros (roman, 2012), A vida no Cèu (roman, 2013), A Rainha Ginga (roman, 2014), O Livro dos Camaleões (priče, 2015).